MOJE DÍTĚ ŠPATNĚ MLUVÍ


Nebo nemluví vůbec. Co teď?

Vaše děti na vás spoléhají, správné mluvení nevyjímaje. Zavolejte a pustíme se do práce.
Vaše děti na vás spoléhají, správné mluvení nevyjímaje. Zavolejte a pustíme se do práce.

Řeč se u dětí vyvíjí poměrně různorodě a výslovnost se mnohdy ještě kolem pátého roku spontánně upravuje. Jestli tedy vaše Anička nebo Kubík nemají ještě pět roků a špatně vyslovují několik málo hlásek (obvykle L, R, Ř a sykavky), nemá vážnější potíže se slovní zásobou, mluví ve větách, má přiměřený mluvní apetit, dobře slyší, má v pořádku mluvidla, zejména pohyblivý jazýček
a správně rostlou jazykovou uzdičku*, pak můžete být klidní.

To, že Toník od sousedů mluví od dvou let jako profesor, vás
v takovém případě vůbec nemusí zneklidňovat. Vše, co je potřeba teď udělat, je ujistit se o tom, že je vše opravdu tak, jak řečeno výše. 

Pro objednání volejte 736 675 457. 

Pokud v pěti letech řeč vašeho dítěte ještě nebude úplně v pořádku, dětský lékař vám při pětileté prohlídce obvykle sám zahájení terapie doporučí, případně ho o to sami požádejte. Pak už jen zavolejte k nám, domluvíme si schůzku a vše doladíme.

Jiná věc je, když vaše dítě ještě vůbec nemluví nebo mluví nesrozumitelně a blíží se mu třetí rok. Mohlo by se jednat o vývojovou vadu řeči, jejíž náprava si vyžádá delší čas. V takových případech je lepší na pátý rok nečekat a požádat dětského lékaře o vyšetření a případně o doporučení pro logopedickou terapii hned.

Ne vždy se samozřejmě v podobných případech musí jednat o vývojovou vadu řeči - někdy jde jen o mnohočetnou poruchu výslovnosti. V tom případě po vstupním vyšetření, pokud proběhne před pátým rokem, obvykle terapii po dohodě s vámi ještě odkládáme. Jestliže už má váš potomek pět roků a více, pak je vhodné zahájit terapii ihned, ať nápravu společně stihneme před nástupem do školy.

Čtěte také: Chceme chodit na logopedii

Dříve než v pěti letech je třeba zahájit terapii také u dětí s rozštěpy, Downovým syndromem, dětskou mozkovou obrnou, poruchami autistického spektra a dalšími postiženími.

Pozornost věnujte také sluchu - jestli si vaše dítě kolem druhého roku přestalo broukat a nereaguje na zvukové podněty, na místě je určitě vyšetření foniatrem nebo ušním lékařem. Při sluchových vadách se řeč spontánně nerozvíjí a bez pomoci logopeda a foniatra nebo ušního lékaře se neobejdete.

V období prudkého rozvoje řeči, obvykle kolem třetího a pátého roku věku, se mohou někdy objevit iterace - dítě opakuje vícekrát jednu slabiku nebo slovo. Ve většině případů se jedná o tzv. fyziologickou koktavost, která v době několika týdnů odezní. Dítě nenapomínejte, nesrovnávejte s ostatními dětmi a nenuťte "mluvit hezky" - pod tímto nevhodným, i když dobře míněným tlakem se z této dočasné poruchy řeči může rozvinout skutečná koktavost. Ze stejného důvodu není v těchto případech vhodná ani logopedická terapie. Pro jistotu k nám ale zatelefonujte pro konzultaci a pak se společně rozhodneme, jak dále postupovat.

­*Jak poznáte, že není v pořádku jazyková uzdička? Většinou tak, že dítě nevyplázne jazyk do špičky, ale do tvaru srdíčka, neolízne si horní ret a nezvedne jazyk na patro. Pak je lépe po dohodě s dětským lékařem navštívit ORL, kde uzdičku uvolní. Je to trochu nepříjemné, ale čím dříve to vyřešíte, tím lépe.

Volejte: +420 736 675 457
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky